כוחו של הצבע
האם בחרתם באמת את הצבע הנכון?

כוחו של הצבע

הצבע כבר מעורבב, הרולר טבול, העיתונים מפוזרים על הרצפה ואתם רק מחכים לרגע שתתחילו לצבוע.
אז רגע לפני, אולי זה הזמן לשאול את עצמכם האם בחרתם באמת את הצבע הנכון…?
לצבע כוח רב והוא משפיע על התחושות והתגובות כבר עם הכניסה לבית.
בכל זאת כדאי ואף רצוי לעצור לרגע, לשאול כמה שאלות בסיסיות ומהותיות לגבי המטרות והאווירה אותה אתם רוצים להשיג, כשתסלקו את העיתונים והניילונים מהרצפה ותאווררו את ריח הצבע, תצטרכו גם לחיות בסביבת הגוונים שבחרתם.

אחת הדרכים המהירות והקלות ליצור שינוי דרמטי בבית היא באמצעות צבעים.

לצבע כוח רב והוא משפיע על התחושות והתגובות שלנו מיד עם הכניסה לבית. צבעים יכולים להאיץ את הדופק, להאט את הנשימה, להשרות תחושה כבדה ועגמומית, או ליצור תחושת קלילות ונעימות. כבר בעת העתיקה אמרו ש"כל מה שהדמיון יכול להעלות על הדעת, צבעים יכולים לעשות" והיום, כאשר יש אפשרויות אינסופיות של גוונים וצבעים המשפט הזה אולי אפילו נכון יותר. בחירת הצבעים מלמדת אותנו רבות על אישיותנו ועל הסביבה בה אנו חשים בנוח.
לגווניי החלל בו אנו נמצאים, בין אם מדובר בחלל פרטי או ציבורי יש השפעה ישירה על האווירה השוררת בו וככל שנלמד להבין השפעה זו, נוכל להתאים את הגוונים שישפיעו עלינו לטובה וייצרו נינוחות והרמוניה.

בחירת צבע היא אחת הדרכים המיידיות של האדם להטביע את חותמו על חלל הבית.

עוד משחר ההיסטוריה לצבעים יש תפקיד חשוב בהשפעה על הגוף והנפש. צבע מייצר תחושה סובייקטיבית הנוצרת במוח כשהוא קולט מידע ויזואלי מהעין. קיימים מיליוני צבעים וגוונים ולכל אחד מהם השפעה שונה. לא פעם אנו פוגשים אנשים ששונאים צבע מסוים ואינם יודעים להסביר מה הסיבה… הצבע הוא לא רק טעם אישי. רבים אינם מייחסים לכך חשיבות אבל לצבעים שסביבנו יש השפעה רבה על מצב הרוח שלנו, ההתנהגות והאווירה בכל חדר בבית. בבואנו לבחור צבעים חשוב לא לבחור אותם מתוך שיקולים אסתטיים או טרנדים בלבד אלא להתייחס להשפעה העמוקה של הצבע על הנפש וליכולתו לשנות את מצב רוחנו ודפוסי התנהגותנו. לאורח החיים של בני הגיל השלישי לדוגמא, מתאימים צבעים שונים מאלה שמתאימים לזוג צעיר עם ילדים… התגובה לצבע היא פיזיולוגית, כמו הנשימה. מדובר ביכולת אנושית שהתפתחה בעזרת העיניים, בעזרת חוש הראייה ובפענוח של המוח האנושי. בדיוק כמו שכשאנחנו רואים פרי וצבעו עוזר לנו להחליט האם הוא בשל וטעים, כך גם הצבע סביבנו עוזר לנו לגבש הרגשה ותחושה אישית.

לצבע דרך בה הוא יכול לשנות באופן קיצוני את התחושה שמתקבלת מעיצוב.

צבע יכול ליצור אשליות אופטיות כגון אשליית גודל: כל צבע נראה גדול יותר על רקע כהה ממנו וקטן יותר על רקע בהיר ממנו.
אשליית כהות: כל צבע נראה בהיר יותר על רקע כהה ממנו ולהפך.
ישנה השפעה פסיכולוגית של צבעים על פעילות מוטורית ותחושות רגשיות ונפשיות של בני האדם בחללים שונים.

הצבע הוא חלק משפה ויזואלית, שפה המדברת באמצעות חוש הראיה, הצבע מדבר אל הרגש.

במהלך כל יום אנו מוקפים באינספור צבעים שונים ובין אם אנו שמים לב לכך או לא, יש להם השפעה עמוקה על חיינו.
לבחירות פשוטות כמו צבע החולצה שנלבש או צבע רקע מסך המחשב שלנו יכולות להיות השפעות קטנות אך משמעותיות על חיינו במגוון תחומים,
אז על אחת כמה וכמה  הצבעים המקיפים אותנו בבית.

מתחשק לך על כסא ירוק וקיר אדום ? מה אומרת המשיכה הזו ?
מתקשים לישון ? בידקו את הצבע של החדר !
כשאתם נכנסים לחלל אתם חשים את האווירה ואת אופי הדיירים.
האם החדר משדר חום ? האם יש בו אנרגיה ממריצה, או האם הוא מעוצב ומסודר באופן נוקשה…
ואולי הוא נותן תחושה של עומס ועייפות ?

אופן העיצוב והצבע משקף את אופיים של הדיירים.

דמיינו לרגע שאתם עובדים בתוך חדר עם קירות אדומים.. מלחיץ ?
כעת הורידו טון ודמיינו את הקירות בוורוד.. נרגעתם ?
וחדר שכולו עם קירות לבנים…? מה קורה כעת ?
זו דוגמא לכך שיש כאלה שיחושו נפלא ויש כאלה שירגישו שעמום וריקנות.

לצבעים יש תדרים המשפיעים על מצב רוחנו אך כל אדם הוא גם צבע מסוים של אישיות ויש כאלה שמתאים להם קיר בכתום ויש כאלה שלא.

 

הצבע בסביבת העבודה

גם סביבת העבודה היא מקום משמעותי בחיינו. במקום זה רוב האנשים מבלים חלק גדול מהיום ולכן חשוב לצבוע את הקירות ולהקיף אותה בצבעים הרמוניים, כאלו המשפיעים על מצב הרוח וכך גם על תפוקת העבודה. דמיינו את חדר העבודה שלכם והעבירו מברשת גדולה שצובעת את הקיר בצבע שהייתם רוצים. איזה צבע אתם רואים ? ובכן זה הצבע שאתם צריכים. זה הצבע שיעשה לכם טוב.

צבעו לפחות קיר אחד בצבע הזה ותראו מה קורה לכם, אם אינכם יכולים לצבוע הכניסו חפצים בצבע זה.
לכל צבע יש תדר ששולח לנו אנרגיות. זה יכול להיות צבע שמוריד אותך למטה, שמלחיץ אותך, או שממריץ ומניע אותך לפעולה.
פסיכולוגים, מעצבי פנים, אדריכלים ואומנים משתמשים בצבעים על מנת לגרום למתבונן לתחושות רבות ושונות. שימוש יעיל ונכון בצבעים ניתן לראות לדוגמא בקליניקות של רופאים, שם ניתן להבחין בהשקעה של מחשבה על הצבע בכדי שהפציינט ימתין רגוע לתורו.
המודעות לצבעים גדלה עם השנים אך יש עדיין שאינם משקיעים מחשבה בנושא וכל מה שנראה לעין זה ריהוט כהה, ריצוף אפור או בז' וקירות לבנים שהמסר מהם הוא עיצוב ללא אווירה. כל צבע מעלה במוחו של האדם אסוציאציות, רגשות ותחושות שונות. קרוב לוודאי שחלק מהתחושות ומרבית האסוציאציות הינן סובייקטיביות ואישיות המשתנות מאדם לאדם. יש להשקיע מחשבה יוצרת ולהבין מלכתחילה איזה צבע עשוי להתאים לי. אם אני טיפוס אנרגטי מאוד ומתפזר בקלות לא מומלץ לצבוע באדום אלא בתכלת לאיזון. ולהפך אם אני טיפוס איטי שחושב ועובד לאט כדאי לשבץ אלמנטים אדומים.
עוד בבואנו לתכנן צבע בבית או במקום העבודה, חשוב להבין מה המסר | הקונספט שאני רוצה להעביר: האם החדר הוא של ילד מתבגר או חדר שינה מפנק להורים ? מה התחושה שאני רוצה לייצר בחדר ? האם מקום העבודה הוא שירותי ופתוח ללקוחות או שהוא מיועד לעובדים ( ללא כניסת לקוחות ) ? בכל מצב יש להתחשב בכלל הדיירים ולבחור צבע מוביל ונעים המתאים לכל אחד.

ההבנה של עולם הצבעים והשפעתו עלינו יכולה לעזור בכל תחומי החיים.

המלצות ליצירת חלל אופטימלי

לכו על הבהירים. צבע הוא אמנם עניין של טעם, אך יש גוונים שבאופן כמעט אוטומטי משפיעים על האווירה בחלל לטוב ולרע. גוונים בהירים וטבעיים יגרמו לתחושת רוגע ושלווה ולכן הם המומלצים ביותר. השימוש בצבעים חזקים ודומיננטיים צריך להיות בהתאמה לעיצוב הבית ולאישיות הדיירים.
ככל שהצבע בוהק יותר כך הוא מעורר תגובה חזקה יותר ולכן צריך לקחת זאת בחשבון. כמובן שניתן לשלב גוונים שונים של לבנים עם צבעים חזקים יותר, אך כדאי להישאר בפלטה מצומצמת יחסית של עד שלושה או ארבעה גוונים. התאימו את הצבע לפונקציית החלל, לכל חלל מטרה שונה: אם זה סלון, מטבח, פינת אוכל, חדר שינה, חדר רחצה, פינת עבודה או פינת טלוויזיה…כל חדר משרת צרכים ודיירים אחרים. אם בוחרים בגוון יותר עז מהגוונים הלבנים, כדאי להתאים אותו למטרה ולשלב אותו למשל במטבח או בסלון ולא בחדר השינה, כדי לא לגרום לעוררות או תחושה שאינה מרגיעה בעת השינה.

צבע גם יכול לתחום אזורים בתוך החלל עצמו:

אם רוצים לתחום פינת קריאה בסלון הביתי לדוגמא, ניתן להגביר מעט את עוצמת הגוון באותה פינה כדי לבדל אותה משאר האזורים בחדר, או אם נרצה לייצר תחושת חום ובטחון בחדר השינה אז נצבע את קיר גב המיטה ונתחום את דפנות הקירות הצמודים ופיסת תקרה – ליצירת תחושה עוטפת ומגנה. "האנישו" את החלל ליצירת הטאצ' האישי שלכם בבית. לצבעים יש המון משמעות, הם עוטפים את התמונות שעל הקיר, את הריהוט ואותנו. כל צבע מעלה במוחנו אסוציאציות, רגשות ותחושות שונות וכמובן שזה משתנה מאדם לאדם.

ישנן עשרות עובדות שמאשרות את הקשר בין רגשות וצבעים, ומתעדות את ההשפעה הפסיכולוגית של הצבע על המשתמש.

לדוגמא: הצבע הכחול, הסגול, ואפילו הירוק נחשבים כצבעים "קרים" ששילובם במינון נכון מעניק רוגע ושלווה. מבחינה פיזיולוגית, צבעים אלה יוצרים האטה והפחתה של תגובות ותנועות. אם נרצה ליצור בחדר השינה אווירה מרגיעה ניתן להשתמש באחד מהגוונים הקרים.
כמו הצבעים החמים, גם ההשפעה של הצבעים הקרים יורדת ככל שעוצמת הגוון פוחתת, כמו ההבדל בין כחול חזק ועמוק לעומת תכלת עדין.

השפעתם של הצבעים השונים והיתרונות שמביא כל צבע איתו
צבעים קרים מסמלים את האמפטיה, הרגישות והמודעות.

קיר או אלמנט שיצבעו בצבע קר יראו לנו יותר רחוקים ולכן חדר שיצבע בצבעים האלו נוטה להראות גדול יותר.

סגול: צבע שמעניק שלווה וריכוז

מעניק תחושת יוקרה, רומנטיקה ( גוונים בהירים )ומסתורין ( גוונים כהים יותר ) 
הצבע הסגול בדרך כלל מקושר לתחושה של מסתורין וקסם כי ביכולתו ליצור אווירה שלווה והוא עשוי להגביר את תפקוד המוח ולהעצים חוויות רוחניות. בנוסף, הצבע הסגול יאפשר לכם לבטא את הצד היצירתי שלכם בדרך הטובה ביותר. הסגול מסמל עושר, יוקרה ופאר, מה שהופך אותו לבחירה פופולארית עבור מוצרי אופנה ויוקרה. גוונים בהירים כמו לבנדר ( עם גוונים ורודים ) נחשבים רומנטיים, ואילו גוונים כהים נראים יותר מפוארים ומסתוריים.

כחול: מעניק תחושת רוגע, בטיחות, פתיחות ( גוונים בהירים ) ואמינות ( גוונים כהים יותר )

המשמעות של כחול משתנה מאוד בהתאם לגוון. כל גווני הכחול הם מרגיעים ובטוחים, אך הגוונים הבהירים ייראו ידידותיים יותר כאשר הכהים יראו קודרים יותר. גוונים קרים משדרים רצינות, אמינות וסדר. אנשים רבים אינם יכולים להסביר מדוע הם אוהבים כל כך את הצבע הכחול והתשובה טמונה ככל הנראה ביכולתו להשפיע על הרווחה הנפשית והפיזית שלנו. הצבע הכחול מוביל לרגיעה ובכך מעודד מחשבה ברורה וצלולה יותר שמגבירה את יכולת הריכוז. הצבע הכחול מעצים את היכולת למצוא שלווה בחיים, מסמל השראה, מסירות וביטוי עצמי.

ירוק: מעניק תחושת צמיחה, יציבות ומרגוע.

הירוק מגשר על הפער בין צבעים חמים וקרים, למרות שברוב המקרים הוא נוטה יותר להיות צבע קר. המשמעות היא שלירוק יש את אותו האפקט המרגיע של הצבע הכחול, אך הוא עדיין שומר על חלק מהתכונות הממריצה של הצהוב ובגלל זה הוא מייצר אווירה מאוד מאוזנת ויציבה. ירוק הוא צבע האיזון, ההרמוניה והסימפתיה ועל כן יש לו את הכוח לאזן את שלושת ההיבטים שבהווייתו של האדם – גוף, נפש ורוח וכך ליצור שלמות, צמיחה ורוגע. גוונים כהים של ירוק מסמלים תחושה של כסף ושפע, צבע מרגיע ומעודד ריכוז.

צבעים חמים: מסמלים חום, תשוקה וקרבה.

קיר או אלמנט שיצבעו בצבע חם יראה לנו יותר קרובים ולכן חדר שיצבע בצבעים האלו נוטה להראות יותר קטן.

כתום: מעניק תחושת ידידותיות, אנרגיה וייחודיות.

הוספת צבע כתום לחייכם היא דרך נהדרת להעצים את הביטחון העצמי ולהעלות את רמת האנרגיה בגוף, כך שתוכלו לבצע החלטות בביטחון רב בכל רגע. מעבר לעובדה שהצבע הכתום יגרום לכם להרגיש החלטיים וחזקים יותר, הוא יעלה את רמת האושר שלכם ותרגישו הרבה יותר חברותיים. השילוב בין השמחה שמתעוררת בשל הצבע החם לתחושת הביטחון שהוא משרה, יכול להגביר את היצירתיות שלכם. הכתום כצבע עיקרי יכול להיות מרתק וממריץ וגם כצבע משני הוא יכול לשמור על תכונות אלה בדרך לא מתבלטת. כתום מסייע ליצור תחושה של תנועה וכן ידוע כצבע שעוזר בהנעה לפעולה ( לכן משתמשים בו הרבה בכפתורי קריאה לפעולה, או הוספה לעגלת קניות ) ידוע שהצבעים החמים בגווני הכתום הם צבעים ממריצים לכן אווירה כתומה היא מזמינה, חמה אך גם גורמת לתזזיתיות. כתום הוא גם צבע של למידה והתנסות, צבע שמעורר ומגרה פעילות מוטורית.

צהוב: מעניק תחושת אושר והתלהבות.

צהוב הוא אחד מהצבעים המגוונים יותר והוא תלוי בגוון הצבע. צהוב בהיר הוא האנרגטי ביותר מבין הצבעים, הגוונים של צהוב קצת כהה נותנים תחושה של נוחות ועדיין מרגישים ממריצים וגוונים כהים יותר ( כולל זהב ) יכולים להעניק לנו רושם ואווירה של זמניות, חוכמה, וסקרנות. צבע שמעורר פעילות מוטורית, מגרה, ממריץ ומרענן, צבע השכל והאינטלקט, צבע של עליזות וקלילות, משפר מצב רוח. ברגע שתקיפו את עצמכם בצבע צהוב תרגישו חיוביים יותר, רמת האושר שלכם תגבר ותחושו כוח פנימי חזק שיגביר את המוטיבציה שלכם ואת הרצון לפעול. הצבע הצהוב מספק השפעה חיובית על מערכת העצבים, מכיוון שהוא צבע מעודד שמפיח בנו רוח חיים, מה שבהכרח גם יקרין על מצבכם הבריאותי.

אדום: מעניק תשוקה, כוח וחשיבות.

אדום הוא הצבע החזק ביותר שמצליח לתפוס במהרה את תשומת הלב שלנו. ההשפעה של הצבע האדום הינה פיזית, הוא מגרה אותנו, מעלה את הדופק וממריץ נשימה ולכן הדרך הטובה ביותר לבטא תשוקה היא באמצעות צבע זה. צבע זה הוא סמל החיים, החוזק, ההישרדות והחומריות. הוא מעלה חיוניות, משפר את מחזור הדם, ממריץ ועוצמתי. זהו הצבע המגרה ביותר המייצג תשוקה וכוח. אדום הוא הצבע שימשוך את מרב תשומת הלב ולכן הוא משמש בדרך כלל לאזהרות והודעות חשובות. השימוש בצבע זה יכול לעבוד גם נגדנו, הצבע האדום יכול להצית כעס או לגרום לגירוי יתר. אם אתם מעוניינים באווירה רגועה יותר השתמשו בו מעט ( או לפחות בגוון בהיר ) או בכלל לא.

הצבעים הניטרלים

שחור: מעניק תחושת כוח, סמכות, תחכום ודרמטיות.

שחור הוא הצבע החזק ביותר מבין הצבעים הניטרלים. השחור יכול ליצור רגשות שונים בהתאם לצבעים שנלווים לו, או לשלוט בכולם אם משתמש בו במלואו. כוחו הוא בניטרליות שלו ויכול לעורר רגשות חזקים. השחור מסמל את האפל, את החשכה, את הלילה, הדיכאון, העוצמה והתעוזה ועם זאת יש כאלה שרואים בצבע זה התחדשות ותחייה ומיוחסת לצבע זה חוכמה ואלגנטיות. הצבע השחור משפיע על הנפש והגוף ועוזר ליצור חוזק וביטחון עצמי, מגדיל את התחושה של הפוטנציאל והאפשרויות או יכול לייצר תחושות של ריקנות, קדרות ועצב.

לבן: מעניק תחושת ניקיון, אלגנטיות, אופטימיות ותקווה.

מדובר בצבע ניטרלי שמתמזג עם הסביבה ונתפס כ"ברירת מחדל" במרבית החללים. הלבן הוא בעצם מיזוג כל הצבעים. למרות שמדובר בצבע בהיר אם משלבים בתוכו מעט מהגוונים החמים הוא ייצר אווירה נעימה. הקישור הטבעי שלנו בין הצבע הלבן לתמימות ושלמות נעשה לא במקרה והטוהר המורגש יכול לסייע לגופנו מבחינה פיזית. תוכלו לטהר את הגוף והנפש ברגע שתספקו למוח שלכם את הבהירות והשלווה שמשרה הצבע הלבן. צביעת קירות בצבע לבן או שימוש במצעים לבנים הם דרכים טובות להעלות את רמת השלווה והרוגע שלכם. מצד אחד נותן הרגשה קלה ונעימה אבל, שהות ארוכה בחללים לבנים מפתחת אדישות וריקנות.

אפור: ניטרלי, פורמלי, מלנכולי

בעוד שבמצבים מסוימים הוא יכול להיראות מהורהר או עצוב, אפור הוא בכל זאת בחירה פופולארית עבור מי שמחפש להעביר בעיצוב תחושה של מקצועיות. אחד היתרונות הגדולים ביותר של האפור הוא בגווניו השונים. מצד אחד גורם לשלווה ומצד שני, שהות ארוכה בחלל אפור מפתחת אדישות וריקנות רגשית. מבטא עצמאות, שליטה ובטחון עצמי אפור כהה נתפס כצבע עוצמתי, מקצועי, קלאסי, יקר, מתוחכם, יציב, שקול ונצחי.

חום: ניטרלי, יציב ועמוק .

צבע המשרה אמון, יציבות, מסגרת וביטחון. צבע יסוד האדמה והיציבות המשדר אמינות, רצינות והתמדה.

כללים לבחירת צבעוניות בחלל – ע"פ גלגל הצבעים

א. משפחה תמיד מתאימה: רוב הצבעים נראים טוב עם גוונים מאותה משפחה אדום לצד אדומים אחרים, ירוק לצד ירוקים אחרים וכו', זהו הסולם המונוכרומאטי: גוונים הנוצרים כולם מאותו הצבע.
ב. שכנים הם תמיד חברים: צבעים סמוכים על גלגל הצבעים.
ג. משיכה בין הפכים: לכל צבע יש את הצבע המשלים שלו הנמצא מולו בגלגל הצבעים

ולסיכום:

הכניסו הביתה אלמנטים בצבעים המשקפים אתכם, לא המשקפים אחרים !
כל חפץ שאין לו משמעות ושימוש תופס מקום פיזי ואנרגטי ולכן יש לדאוג לחדר בצבעים שאתם בוחרים כי זו האנרגיה שלכם.
עצבו את החדר כך שיהיה לכם כיף להיכנס אליו, הצבעים יצרו אווירה נעימה אשר תשפר את ההרגשה האישית ואת היכולות שלכם.

בחירה נכונה של צבע היא המפתח לאיכות חיים ולהרגשה נעימה לשוהים במקום.
היו מודעים לצבעים הסובבים אתכם והכניסו צבע לחיים.

בואו נדבר על הפרויקט שלכם!